Cześć! Dzisiaj przychodzimy z tematem, który często poruszamy na naszych
zajęciach podczas przygotowania do występów scenicznych. “Ale jak to, do
występu trzeba się przygotować?”
Ależ tak! Szczególnie, jeżeli chcesz dobrze
wypaść, zrobić dobre wrażenie i być spokojnym/ą na scenie.
Sprawdź naszych top 5 porad na sukces!

      1. Zadbaj o swój sen
        Sen to podstawa, nie tylko do śpiewania, ale ogólnie do dobrego funkcjonowania, dlatego jest tak ważny, szczególnie przed występem. Odprężone tkanki, zregenerowane ciało, spokojna głowa – to tylko kilka ze zbawiennych skutków dobrze przespanej nocy (nie mówiąc już o urodzie!). W noc przed występem zadbaj o swój sen i nie siedź do późna denerwując się “jak to jutro pójdzie?” albo scrollując bez końca Instagrama. Zamiast tego zaplanuj sobie, kiedy pójdziesz do łóżka i spokojnie wykonaj wieczorną rutynę. Przewietrz pomieszczenie, w którym będziesz spać, zasłoń rolety lub załóż maseczkę na oczy – w ciemności dużo lepiej się odpoczywa – i minimum godzinę przed snem już nie oglądaj ekranów. W zamian, wybierz spokojny spacer, a zobaczysz, że zaśniesz jak dziecko i rano będziesz pełny/a energii!

      2. Pij odpowiednią ilość wody
        Badania naukowe głoszą, że żeby człowiek był zdrowy powinien wypijać 300 mililitrów wody na 1 kilogram masy ciała – matematykę zróbcie sobie sami, ile zatem powinniście wypijać. Dlaczego to takie ważne? Żeby głos był zdrowy i “się odzywał” (szczególnie wysokie dźwięki) to śluzówka, która pokrywa fałdy głosowe musi być naprawdę dobrze nawilżona, a do tego nie wystarczy tylko zwilżyć gardła. Gdy napijesz się wody, to przez ściany żołądka jest ona wchłaniana i stamtąd dopiero dystrybuowana dalej, a pierwsze w kolejce do nawadniania są mózg i serce (one są najważniejsze do naszego przetrwania), a śluzówka, niestety, nawilża się ostatnia, dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia.

      3. Naucz się tekstu piosenki na pamięć
        Nic tak nie rozwala występu jak niepewność. A zatem, dla swojego spokoju wyklucz wszystkie elementy, które mogłyby Cię stresować podczas występu: załóż wygodne buty, rozgrzej głos przed użyciem, wyłącz telefon i… naucz się tekstu na pamięć! Nie da się jednocześnie myśleć o pięknej interpretacji, o śledzeniu podkładu lub akompaniamentu, o wczuciu emocjonalnym i o próbie przypomnienia sobie “jak szedł ten tekst”. Im mniej niewiadomych, tym lepiej możesz skupić się na tym, co podczas śpiewu jest naprawdę ważne, czyli na kontakcie z publicznością, na odczuwaniu siebie i swojego głosu. No i nie będziesz się wstydzić po występie, że zapomniałeś/aś tekstu.

      4. Znajdź swoją przestrzeń
        Znajdź swoją przestrzeń – w swoim ciele i na scenie. Co to znaczy? Zrób dla swojego głosu przestrzeń w ciele. Na kilka minut przed występem ugruntuj się, zwróć uwagę na swoją postawę, na to jak oddychasz. Daj sobie poczucie bezpieczeństwa i weź kilka głębszych wdechów, rozwibruj swoje fałdy głosowe, poczuj, gdzie tworzy się dźwięk. Poczuj też swoje ciało w przestrzeni. A potem wyjdź na scenę, kiedy Ty będziesz na to gotowy/a – nie wbiegaj na nią, nie dawaj się popędzać. Publiczność chwilę poczeka, spokojnie. A gdy już będziesz na scenie, rozglądnij się, znajdź sobie miejsce, które Ci odpowiada. Zaprzyjaźnij się na chwilę z tą przestrzenią, żeby być jak najbardziej u siebie. A potem, gdy poczujesz chęć i gotowość – zacznij śpiewać!

      5. Ciesz się tym co robisz!
        To chyba najważniejsza porada z tych pięciu. Gdy Ty czujesz się dobrze na scenie, ludzie którzy na Ciebie patrzą również będą czuć się dobrze i z zaciekawieniem będą Cię słuchać. Gdy tylko będziesz się spinać i czuć, że jesteś “nie na miejscu”, publiczność będzie miała takie samo wrażenie. Dlatego pamiętaj, nikt Cię nie zmusza, żebyś wszedł/weszła na scenę – jesteś tam, bo Ty tego chcesz! Chcesz się podzielić swoją historią, pokazać czego się nauczyłeś/aś na lekcji śpiewu, chcesz przeżyć ekscytujące chwile podczas występu. Twój występ jest prezentem dla publiczności i masz szczęście, że możesz śpiewać.

        Mamy nadzieję, że dzięki tym kilki wskazówkom Twój pobyt na scenie stanie się przyjemnością i będziesz mógł/mogła zaśpiewać tak pięknie jak na naszych zajęciach w MITA studio głosu.