Wielu/e wokalistów/ek zastanawia się, czy lekcje śpiewu online mają w ogóle sens, bo przecież to nie to samo co lekcja twarzą w twarz. Już odpowiadamy – oczywiście, że mają! 

Każda praktyka pracy z głosem ma sens. Możesz być pewny/a, że nasze nauczycielki mają dobrze nastrojone ucho, żeby pomóc Twojemu głosowi nawet na odległość. Lekcje śpiewu online mogą być tak samo efektywne, jak praca z nauczycielem/ką stacjonarnie, wystarczy się do nich odpowiednio przygotować.
Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych pięciu porad, żeby wyciągnąć dla siebie jak najwięcej z lekcji śpiewu online.

  1. Słuchawki z mikrofonem
    Wbudowany mikrofon w telefonie czy komputerze może być niewystarczający, żeby nauczyciel/ka dobrze Cię usłyszał/a. Dlatego dobrze jest zainwestować w słuchawki z wbudowanym mikrofonem, które pozwolą na przesyłanie bardziej przejrzystego dźwięku.  Na tej podstawie będzie mógł/mogła dobrać właściwe ćwiczenia dla Twojego głosu. Jeżeli masz możliwość, najlepszym rozwiązaniem jest interfejs audio i mikrofon dynamiczny lub pojemnościowy. Do tego używamy słuchawek, bo nie chcemy słyszeć sprzężenia zwrotnego, ani żeby mikrofon zbierał to, co mówi nauczyciel. To wszystko będzie wpływać na jakość dźwięku, a najlepiej się usłyszymy bez żadnych zakłóceń.
  2. Kamera i oświetlenie
    Dobrze się słyszeć, to jedno. Ale dobrze się widzieć, jest równie ważne. Nauczyciel/ka potrzebuje widzieć, co robisz podczas wykonywania ćwiczeń. Czy podnosisz ramiona przy wdechu, czy prawidłowo otwierasz buzię albo czy wyciągasz szyję do góry. Te i wiele innych elementów pomagają dotrzeć nam do sedna wokalnego problemu. Nie zapomnij też o odpowiednim oświetleniu, które sprawi, że kamera i nauczyciel/ka będą Cię lepiej widzieć.
  3. Zadbaj o spokój i przestrzeń
    Na czas lekcji śpiewu zadbaj o prywatność i spokojną przestrzeń, żeby nic Ci nie przeszkadzało w skupieniu się na sobie i ćwiczeniach. Jeżeli trwają roboty drogowe za Twoimi oknami, zamknij je. Jeżeli masz dziecko w domu, poproś kogoś o opiekę na te 45 minut. Umysł ludzki może się skupiać tylko na 7 rzeczach maksymalnie. Nie chcemy, żeby to skupienie było rozproszone przez niepotrzebne czynniki. Przynieś sobie wodę, żeby nie chodzić do kuchni, gdy zachce Ci się pić. Przewietrz pomieszczenie, w którym będziesz pracować, żeby lepiej się myślało. Takie drobne rzeczy naprawdę robią różnicę.
  4. Dobre łącze internetowe
    Rzecz chyba najbardziej oczywista – stałe łącze internetowe. Połącz się z nami z internetu domowego, nie z telefonu, bo ten ma mniejszą przepustowość i przesyła obraz, i dźwięk w gorszej jakości, a do tego często przerywa. Dodatkowo, ogranicz na czas lekcji zużycie transferu – nie zostawiaj włączonego Netflixa czy YouTube’a, ani nie ładuj dużych plików na WeTransfer. To wszystko wpływa na jakość łącza internetowego, a im lepsza, tym wyższa jakość lekcji śpiewu online.
  5. Przygotuj podkład do piosenki
    Przed planowanym czasem lekcji wybierz piosenkę, nad którą chcesz popracować. Prześpiewaj ją sam/a kilka razy, żeby wiedzieć, w którym aspekcie potrzebujesz pomocy nauczyciela/ki. Idealnie by było nauczyć się jej na pamięć, żeby nie rozpraszał Cię tekst czy rytm. I teraz najważniejsze – pobierz podkład do piosenki na dysk swojego komputera, żeby nie zabierać transferu podczas zajęć.

Jesteś teraz świetnie przygotowany do lekcji śpiewu online. Mamy nadzieję, że Ty i Twój/Twoja nauczyciel/ka śpiewu będziecie zadowoleni/one.
Umów się już dziś na konsultację w MITA studio głosu.